Rodian Sahlgren tildelt KPK's medalje

 Ved KPK's generalforsamling den 16. marts blev afgående klubmester Rodian Sahlgren tildelt KPK's medalje. Det er den 37. medalje der uddeles i klubbens 129 års historie. Det var Formand Lars Peter Svendsen der overrakte medaljen med denne begrundelse:

Til afvikling af klubbens ugentlige møder har KPK i mange årtier haft en klubmester. Alle kender vores seneste klubmester Rodian Sahlgren, som blev indsat i denne funktion første gang i foråret 1999 som afløser for Erik B. Arvedsen. I de sidste 16 år har Rodian fremragende og loyalt afviklet stort set hvert eneste onsdagsmøde med et varieret indhold af foredragsholdere og sørget for at medlemmerne til møderne har følt sig beriget, både åndeligt og også sjæleligt, i form af kulinarisk servering af forskellig art, det være sig både til de normale møder, men også til festlige lejligheder og arrangementer. Rodian har velfortjent valgt ved indgangen til 2016 at trække sig fra rollen som klubmester, og i stedet for at indsætte en ny klubmester, har bestyrelsen besluttet at fordele de mange opgaver mellem sig, som Rodian tidligere har varetaget. Der skal lyde en stor tak til Rodian fra mig som formand, fra de øvrige bestyrelsesmedlemmer, og jeg er sikker på fra samtlige af klubbens medlemmer for den kæmpe indsats Rodian har ydet klubben gennem de seneste 16 år.